خشکشویی و لکه برداری از روی انواع پارچه


برای رفع لکه سریعا اقدام نمایید
لکه لباس را اینگونه پاک کنید (از قسمت پشت لکه باید شروع نمایید .) به این ترتیب از پخش شدن لکه جلوگیری به عمل می آید .هنگامی که پارچه دیگری را به محلول لکه بر آغشته کردید و می خواهید از آن برای پاک کردن لکه استفاده کنید پارچه را بر روی لکه نمالید بلکه پارچه را روی لکه بفشارید و با سیستم ضربه ای عمل نمایید .برای پاک کردن لکه ابتدا از محدوده خارجی لکه شروع کنید و به سمت وسط لکه ادامه دهید .برای لکه های غیر چرب از آب سرد استفاده نمایید .آب داغ لکه غیر چرب را پایدار می نماید. ۳۲ لکه لباس را اینگونه پاک کنید.

لکه خون : لکه را زیر آب سرد قرار داده و آن را با آب سرد بشویید لکه از بین می رود. در صورت عدم تاثیر می توانید محلولی از نشاسته با کمی آب تهیه نمایید تا خمیر غلیظی شود آنرا روی لکه خون بمالید بعد از خشک شدن نشاسته ، نشاسته را از پارچه جدا نمایید سپس لباس را بشویید لکه خون از بین می رود .راه حل دیگر برای تمیز کردن لکه خون از لباس هایی که خونی شده اند آن است که لباس را در کوکاکولا بخیسانید سپس آنرا با آب و پودر لباسشویی بشویید.

لکه گل و لای برروی لباس: یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لکه بمالید سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و سپس با پودر رختشویی شست و شو دهید . در صورت پایداری لکه پارچه ای را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه بمالید.

لکه آدامس : برای از بین بردن لکه آدامس با یک تیکه یخ چند مرتبه بر روی آدامس بکشید تا از روی لباس جدا شود اگر آدامس از پارچه جدا نشد می توانید از بنزین استفاده کنید.

لکه شکلات : ابتدا باقی مانده شکلات را از روی پارچه بردارید سپس یک پارچه سفید را چند لایه تا کنید و زیر پارچه در محل لکه قرار دهید حال به نسبت مساوی سرکه و الکل را مخلوط کرده با پنبه روی محل بکشید و با پنبه دیگر روی آن را خشک کنید.اگر لکه شکلات پاک نشد از آب اکسیژنه استفاده کنید و در آخر با آب گرم و صابون بشویید.

لکه میوه های رنگین : لکه میوه هایی که رنگین هستند (توت فرنگی، آلبالو…) را می توان با آب و آمونیاک شستشو داد و نیز می توان مقداری نمک روی لکه ریخته و بعد از مدتی با پودر رختشویی بشویید اگر لکه نرفت می توان از محلول کلر استفاده کرد.

لکه آبرنگ : لکه را با آب سرد بشویید سپس آنرا با آب نیم گرم و پودر رختشویی بشویید و آبکشی نمایید .اگر هنوز لکه برطرف نشده است پنبه را به گلیسیرین آغشته نموده و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده نمایید.

لکه رنگهای پلاستیکی : باقی مانده رنگ را از روی پارچه بتراشید سپس لکه به مدت ۱۰ دقیقه در نفت بماند و بعد با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.

لکه تازه رنگهای روغنی : پاک کردن لکه کهنه رنگهای روغنی تقریبا غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه بتراشید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید.

لکه زنگ زدگی : برای پاک کردن لکه زنگ زدگی لکه را ۱۰ دقیقه در آب لیموی تازه که به آن نمک زده اید خیس کنید سپس لباس را با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید.

لکه زردی اتو : اگر لباس کتانی بر اثر گرمای زیاد اتو زرد شده می توانید پیاز را دو نیم کرده و رروی لکه بمالید لکه های زرد برطرف خواهد شد و بعد لباس را داخل آب سرد ۱۰ دقیقه خیس کنید و بعد آن را بشویید یا از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید.

ترفندهایی برای شستشو و نگهداری از لباس

هزینه پوشاک این روزها بخش مهمی از هزینه های زندگی افراد را شامل می شود در نتیجه افزایش عمر لباس ها می تواند نقش موثری در کاهش هزینه ای شما داشته باشد. شستشوی لباس یکی از کارهایی است که برای مراقبت از لباس ها ضروری است اما از طرفی اگر این شستشو درست انجام نشود به لباس ها آسیب وارد می شود به همین دلیل همه باید روش صحیح شستشوی لباسها را بدانند.

برای لباس های روشن : برای اینکه لباس های روشن شما رنگ نگیرد و روشن باقی بماند هنگام شستشو در ماشین لباس شویی یک قاشق غذا خوری به آن نمک اضافه کنید .

لباس های تیره: پودر رختشویی باعث کم رنگ شدن لباس های تیره می شود . برای اینکه لباس های تیره شما بور نشود و رنگ خود را از دست ندهد آنها را پشت و رو کنید و سپس در ماشین لباسشویی یا با دست بشویید.

برای از بین بردن لکه های ناشی از جوهر بر روی لباس نخی
مقداری الکل رابه نرمی روی لکه بمالید و سپس آن رابشویید اگر جوهر روی پلی استر ریخت اسپری مو را برداشته و به صلاحدید خودتان روی آن بپاشید آنگاه قبل از اینکه لباس را داخل ماشین لباسشویی بیندازید با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز روی آن بکشید.

آموزش مرحله به مرحله پاک کردن لکه مواد آرایشی از روی لباس سفید
مرحله ۱ – کرم اصلاح را به لکه های آرایشی اضافه کنید

مرحله ۲ – با استفاده از یک مسواک خشک کرم اصلاح را به روی لباس بمالید و سپس از آب سرد برای شستشوی کرم اصلاح استفاده کنید.

مرحله ۳- به آرامی تا زمانیکه لکه ها ناپدید شوند با مسواک روی لباس بکشید کرم اصلاح به معنای واقعی کلمه باعث می شود که لکه ها هر چه سریعتر از بین بروند و این قضیه به روی لکه های فرش هم صدق می کند می توان از آن به عنوان یک لکه بر قوی یاد کرد.

مرحله ۴- در انتها با توجه به دستورالعملهای شستشو لباس را شستشو دهید .

نحوه پاک کردن لکه عطر از روی پیراهن
در ظرفی آب و جوش شیرین بریزید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه لباس داخل ظرف خیس کنید جوش شیرین ماده بسیار موثری برای از بین بردن لکه عطر روی لباس می باشد.بعد از خیساندن لباس به همان مدت که ذکر شد آن را با مواد شوینده بشویید .

روش دیگر در ظرفی آب و گلیسیرین را به مقدار مساوی مخلوط کنید و بگذارید چند ساعتی در آن خیس بخورد و بعد با آب سرد و صابون آن را بشویید.

پارچه ای که با آب انگور قرمز لکه دار شده است را با انگور سفید خیس کنید سپس آن را با لایه ای ضخیم از خمیر جوش شیرین بپوشانید بگذارید چند ساعتی در همین حال بماند سپس آن را به شیوه همیشگی بشویید.

سفیدک حاصل از خشبو کننده های بدن را با مالیدن آرام فوم محافظ ( آویز جارختی ) پاک کنید.

اگر روی کیف دستی چرمتان لکه روغنی ریخت جای لکه را به پودر بچه آغشته کنید و یک شب به کیفتان مرخصی بدهید. صبح که شد اصولا باید برطرف شده باشد اما اگر هنوز لکه پابرجا بود دوباره همین روند را تکرار کنید تا لکه از بین برود.

اگر یقه لباس به مواد آرایشی مایع آغشته شود لکه های ناشی از مواد آرایشی را می توان به کمک کرم اصلاح و کیسه حمام از بین برد .

برای از بین بردن جای رژلب از روی لباس می توان از اسپری مو استفاده کرد.

برای از بین بردن سفیدک ناشی از عرق ازروی لباس باید مخلوطی غلیظ و کرم مانند از اسید تارتاریک ، آسپرین له شده و آب داغ درست کنید و آن را به منطقه مورد نظر بمالید ۲۰ دقیقه صبر کرده بعد می توان آن را با آب ولرم شست.

برای تمیز کردن چرم های براق می توانید از شیشه شور استفاده کنید که هیچ خطری برای چرم ندارد.